Main / Activities / International activities / Permanent delegations in interparliamentary organizations, inter-parliamentary commissions, working groups of the National Assembly of the Republic of Belarus for cooperation with parliaments of foreign states

Permanent delegations in interparliamentary organizations, inter-parliamentary commissions, working groups of the National Assembly of the Republic of Belarus for cooperation with parliaments of foreign states


Zhuk Igor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government (Head of the working group)
Kononchuk Tatiana - Chairperson of the Standing Commission on Environment, Natural Resources and Chernobyl Catastrophe (Deputy Head of the working group)
Rummo Oleg - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Petrova Irina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Pantyukhova Yelena - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Zheleznova Nina - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Dulova Yekaterina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Dudorga Nina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Grishuk Anatoly - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Gerasimovich Svetlana - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Vilchuk Konstantin - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Bodak Alla - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Belyakov Andrey - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Belush Inessa - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Antonovich Ivan - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Aldanov Nikolay - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Akulovich Irina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Chaichitc Viktor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Shevchuk Nikolay - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Shershen Petr - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Bazanov Vladimir - Deputy Chairperson of the Standing Commission on National Security
Borodenya Valery - Member of the Standing Commission on Budget and Finance
Gaiduk Oksana - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Housing Policy and Construction
Khishchenko Anatoly - Member of the Standing Commission on International Affairs
Popko Olga - Deputy Chairperson of the Standing Commission on International Affairs
Shchepov Vladislav - Chairperson of the Standing Commission on Economic Policy
Soloviov Petr - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Industry, Fuel-Energy Complex, Transport and Communication
Stativko Zhanna - Member of the Standing Commission on Labour and Social Affairs
Related news