Main / Activities / International activities / Permanent delegations in interparliamentary organizations, inter-parliamentary commissions, working groups of the National Assembly of the Republic of Belarus for cooperation with parliaments of foreign states

Permanent delegations in interparliamentary organizations, inter-parliamentary commissions, working groups of the National Assembly of the Republic of Belarus for cooperation with parliaments of foreign states


Shchotkina Marianna - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic (Head of the working group)
Mychko Olga - Member of the Standing Commission on Health, Physical Culture, Family and Youth Policy (Deputy Head of the working group)
Chaichitc Viktor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Skomoroshko Romaniya - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Rummo Oleg - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Sirenko Viktor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Pantyukhova Yelena - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Kovalkova Oksana - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Levchenko Olga - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Zhuk Igor - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Dulova Yekaterina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Dvorak Grigory - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Grishuk Anatoly - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Gaidukevich Sergey - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Bysyuk Grigory - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Bodak Alla - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Anyukhovsky Anatoly - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Shishko Aleksandr - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Aldanov Nikolay - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Akulovich Irina - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building
Brich Leonid - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Economic Policy
Dolgoshei Tamara - Member of the Standing Commission on International Affairs
Guyvik Natalia - Chairperson of the Standing Commission on Law
Klimovich Natalia - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Environment, Natural Resources and Chernobyl Catastrophe
Lukashov Anatoly - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Agricultural Policy
Martynov Igor - Member of the Standing Commission on National Security
Nekhaichik Oksana - Member of the Standing Commission on Education, Culture and Science
Razhanets Valentina - Chairperson of the Standing Commission on Human Rights, National Relations and Mass Media
Tkachuk Anatoly - Member of the Standing Commission on State Building, Local Government and Regulations
Voronetsky Valery - Chairperson of the Standing Commission on International Affairs