Main / Activities / International activities / Delegations to inter-parliamentary organizations

Delegations to inter-parliamentary organizations

Deputation of the National Assembly of the Republic of Belarus to the Parliamentary Assembly of the Union of Belarus and RussiaDeputation of the National Assembly of the Republic of Belarus to the Parliamentary Assembly of the Union of Belarus and Russia

Council of the Parliamentary Assembly
Andreichenko Vladimir - Chairman of the House of Representatives (First Deputy Chairman of the Parliamentary Assembly of the Union of Belarus and Russia)
Shchotkina Marianna - Deputy Chairperson of the Council of the Republic of the National Assembly of the Republic of Belarus (Deputy Chairman of the Parliamentary Assembly of the Union of Belarus and Russia)
Voronetsky Valery - Chairperson of the Standing Commission on International Affairs (Deputy Chairman of the Parliamentary Assembly of the Union of Belarus and Russia)
Commission on Law and Regulations
Bodak Alla - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Law and State Building (Deputy Chairperson of the Commission)
Chaichitc Viktor - Deputy Chairperson of the Standing Commision of the Council of the Republic on Law and State Building
Markevich Ivan - Member of the Standing Commission on Law
Shilov Vitaly - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Labour and Social Affairs
Commission on Economic Policy
Shchepov Vladislav - Chairperson of the Standing Commission on Economic Policy (Deputy Chairperson of the Commission)
Zheleznova Nina - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Pantyukhov Vladimir - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Adamenko Evgeny - Chairperson of the Standing Commission on Agricultural Policy
Commission on Budget and Finance
Dobrynina Lyudmila - Chairperson of the Standing Commission on Budget and Finance (Deputy Chairperson of the Commission)
Martynov Nikolay - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on Economy, Budget and Finance
Gaiduk Oksana - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Housing Policy and Construction
Pirshtuk Boleslav - Deputy Chairman of the House of Representatives
Politiko Olga - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Industry, Fuel-Energy Complex, Transport and Communication
Commission on Social Policy, Science, Culture and Humanitarian Issues
Segodnik Aleksandr - Deputy Chairperson of the Standing Commission on Education, Culture and Science (Deputy Chairperson of the Commission)
Sirenko Viktor - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Education, Science, Culture and Social Development
Krasovskaya Tamara - Chairperson of the Standing Commission on Labour and Social Affairs
Makarina-Kibak Lyudmila - Chairperson of the Standing Commission on Health, Physical Culture, Family and Youth Policy
Nekhaichik Oksana - Member of the Standing Commission on Education, Culture and Science
Commission on Foreign Policy
Rakhmanov Sergey - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security (Chairman of the Commission)
Khishchenko Anatoly - Member of the Standing Commission on International Affairs
Commission on Security, Defense and Crime Prevention
Gaidukevich Valery - Deputy Chairperson of the Standing Commission on National Security (Chairman of the Commission)
Gaidukevich Sergey - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Atroshchenko Petr - Member of the Standing Commission on National Security
Commission on Environment, Natural Resources and Accident Management
Filippovich Galina - Deputy Chairperson of the Standing Commission on State Building, Local Government and Regulations (Chairman of the Commission)
Popkov Aleksandr - Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Shershen Petr - Member of the Standing Commission of the Council of the Republic on International Affairs and National Security
Ulakhovich Nikolai - Member of the Standing Commission on Environment, Natural Resources and Chernobyl Catastrophe
Commission on Information Policy
Naumovich Andrei - Member of the Standing Commission on Human Rights, National Relations and Mass Media (Chairman of the Commission)
Gerasimovich Svetlana - Deputy Chairperson of the Standing Commission of the Council of the Republic on Regional Policy and Local Government
Miloshevsky Valentin - Member of the Standing Commission on Health, Physical Culture, Family and Youth Policy
Petrashova Olga - Member of the Standing Commission on International Affairs
Back to list